HomeLab Adventure E01 – Intel NUC

Intel NUCBudujemy własny, mały, domowy, energooszczędny lab. Sprzęt jaki wykorzystamy to przede wszystkim Intel NUC 6 i5SYH uzbrojony w:

Zaczynamy 🙂

System operacyjny

Dlaczego ESX ? Głównym powodem jest – tu moje zaskoczenie – „pełna” obsługa sprzętu ! Tak, VMWare ma sterowniki do wszystkich potrzebnych podzespołów. Tak IRDA oraz Bluetooth nie są wspierane, ale poczekamy zobaczymy.

Microsoft Windows 2012 Hyper-V niestety nie obsługiwał nawet karty sieciowej, co dyskwalifikowało go na wstępie. Oczywiście jest możliwość lekkiej modyfikacji sterowników do Win 8.1, jednakże moim zdaniem nie tędy droga do zabawy.

Citrix Xen – rozważałem, ale tu również nie za ciekawie ze sterownikami, szczerze to nie zgłębiałem za bardzo tematu.

Proxmox – nie ujęty w ogóle w rozważaniach – być może niesłusznie.

Sprzęt – Intel NUC

Intel NUC 6 wygrał ze względu na energooszczędność i kompaktowość rozwiązania. Cena większa niż zestawu składanego z podzespołów PC, ale za to mieści się w dłoni i można go wrzucić dosłownie za kanapę :).

Dyski twarde + RAM

Samsung SSD wygrał, ze względu na dobry współczynnik specyfikację/cena. HDD to jeden z dysków jaki leżał jako przenośny w dedykowanej kieszeni eSATA. Nuc współpracuje z domowym NASem – WD MyCloud – wyposażony w dysk WD RED 3TB oraz system operacyjny DSM od Synology.

Jeżeli chodzi o ram, Crucial został wybrany ze względu na dostępność. W pierwszej wersji były pamięci Kingston 16 GB, jednak w momencie zamawiania nie były one dostępne.

Problemy?

Tak, nie ma to jak mieć jeden zestaw dodatkowy klawiatura + mysz. Bezprzewodowy zestaw daje nam lekką mobilność i mniejszy bałagan. Wszystko pięknie, jeżeli pamiętamy o tym, że taki zestaw wymaga działających i naładowanych baterii.

Po przejściu problemów elektrycznych nastąpiły problemy natury programowej. BIOS EFI, jako sam w w sobie bardzo wygodny oraz posiada dużo możliwości konfiguracyjnych – jak to BIOS. Problemy zaczęły się przy przypisywaniu iGPU pamięci. Przy różnych ustawieniach NUC po prostu się nie podnosił i trzeba było robić reset sprzętowo. Rozwiązanie banalnie proste – aktualizacja do najnowszej wersji i po problemie. NUC wstaje na wszystkich wprowadzanych konfiguracjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 5 =