SharePoint, BranchCache cz. I

Organizacje korzystające z platformy SharePoint, które posiadają strukturę rozproszoną geograficznie często doświadczają problemów wydajnościowych w lokalizacjach oddzielonych łączem WAN od centralnej farmy serwerów.
W poniższym artykule przedstawię sposób w jaki można poprawić proces pobierania plików z centralnej farmy do lokalizacji rozproszonych geograficznie, co przełoży się na utylizację łącza WAN i szybkość pobierania plików.

BranchCache jest funkcjonalnością wprowadzoną w systemach operacyjnych klienckich od Windows 7 i serwerowych od Windows 2008 R2. Służy ona do buforowania treści pobieranej z serwerów plików, BITS i serwerów web’owych (SMB, HTTP, HTTPS, WebDav). Można ją wdrożyć w dwóch trybach: „distributed cache” (peer to peer) i „hosted cache”. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w drugim przypadku wymagane jest wdrożenie dodatkowego serwera, który będzie przechowywał całą zbuforowaną zawartość w lokalizacji.

Działanie BranchCache

BranchCache po każdorazowym żądaniu zbuforowanego pliku z zasobów platformy SharePoint przez użytkownika, z odległego biura sprawdza czy zostały wprowadzone aktualizację do jego zawartości. W przypadku braku modyfikacji pliku użytkownik uzyskuje dostęp do jego zbuforowanej wersji.

Wybór trybu

W przypadku, gdy jest możliwość postawienia lub wykorzystania serwerów w odległych oddziałach firmy to jedynym słusznym rozwiązaniem jest hosted cache. Jego przewagą jest zwiększona efektywność i mniejsza utylizacja przepustowości łącza WAN. Zapewnia on dostęp do zbuforowanej zawartości wykorzystywanej przez użytkownika, którego stacja robocza stała się z jakiegoś powodu niedostępna.

Konfiguracja

Funkcję tą należy uruchomić na wszystkich serwerach SharePoint w warstwie web front-end. Na stacjach roboczych można wdrożyć ją za pomocą zasad grup lub PowerShell. Należy zwrócić uwagę, że pierwsza opcja dostępna jest jedynie w środowisku domenowym. Active Directory i konfiguracja lokalizacji (sites) daję dodatkową funkcjonalność jaką jest automatyczne wyszukiwanie przez stacje robocze serwera buforującego zawartość w trybie „hosted cache” . Szczegóły dotyczące konfiguracji zostały opisane w tym artykule.

Nowości w Windows Server 2012 i Windows 8

 

  • Silnik bazodanowy ESE (wykorzystywany między innymi w Exchange’u) – znacznie wpływa na wydajność trybu hosted cache.
  • Wiele serwerów w trybie hosted cache w jednej lokalizacji – w poprzednich wersjach Windows można było uruchomić tylko jeden serwer w poszczególnych lokalizacjach.
  • Zlikwidowano wymóg posiadania certyfikatu dla serwera hosted cache zaufanego przez wszystkie stacje robocze w lokalizacji.
  • Łatwiejsza konfiguracja przez zasady grupy– nie trzeba tworzyć oddzielnych GPO dla lokalizacji.
  • Automatyczna konfiguracja stacji roboczych – stacje wyszukują serwera hosted cache i w momencie jego znalezienia ustawiają się na ten tryb.
  • Podział plików na części – dzięki tej nowej funkcjonalności stacje klienckie mogą pobierać tylko zmienione elementy plików.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × dwa =