IBM Watson

IBM Watson jest systemem typu Question Answering, który odpowiada na pytania zadane w język naturalnym. Jego nazwa pochodzi od pierwszego CEO IBM Thomasa J. Watsona. Oprogramowanie to łączy wiele technik wykorzystywanych w systemach sztucznej inteligencji takich jak: przetwarzanie języka naturalnego, uczenie maszynowe, automatyczne przetwarzanie i wyszukiwanie danych. Został zbudowany na oprogramowaniu o otwartym kodzie źródłowym Apache UIMA framework, Apache Hadoop na systemie operacyjnym Linux. Do zarządzania jego konfiguracją i monitorowania wykorzystano oprogramowanie xCAT i Ganglia.

 

 

W lutym 2011 Watson w programie telewizyjnym Jeopardy pokonał dwóch zwycięzców jego poprzednich edycji. Od tego czasu IBM wraz z firmą Wellpoint zaczął wykorzystywać Watsona do zastosowań medycznych w charakterze systemu wspomagania decyzji. Jego szeroki wachlarz możliwości wykorzystano do analizowania danych pacjentów, na które składają się symptomy, ryzyka, wyniki badań. Wyniki takiej analizy i dostępne dla Watsona wiedza medyczne pozwalają utworzyć zestaw hipotez, które następnie mogą posłużyć lekarzowi do postawienia prawidłowej diagnozy i rozpoczęcia właściwej terapii, co przekłada się na zmniejszenie błędów medycznych, a tym samym obniżenie kosztów i skrócenie czasu leczenia.

 

Systemy eksperckie w swoim działaniu próbują na podstawie danych wejściowych i posiadanej wiedzy wnioskować w podobny sposób, jak robi to prawdziwy specjalista z danej dziedziny. Wadą takiego podejścia jest to, że system nie radzi sobie z sytuacjami, w których na wejściu pojawiają się dane niekompletne. IBM Watson rozwiązuje ten problem wykorzystując metody probabilistyczne. W rezultacie otrzymywany jest wniosek, dla którego osiągnięto największe prawdopodobieństwo.

Źródła

https://www.ibm.com/watson/

http://researcher.watson.ibm.com/researcher/view_group.php?id=2099

http://cognitive-science.info/learning-resources/getting-started-using-watson/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 1 =